Jeden z lepszych, jak nie najlepszy piernik jaki jadłam w swoim życiu. Mięciutki, intensywnie pachnący. Idealny na nadchodzące święta. Trzeba go zagniatać już teraz, gdyż ciasto musi postać ok. 5-6 tygodni w lodówce lub chłodnym pomieszczeniu. Po tym okresie leżakowania, na ok. 3-4 dni przed świętami należy go upiec. Z tego ciasta można również upiec pierniczki.
Piernik staropolski
Składniki:
Masło, cukier i miód wrzucić do garnka, podgrzać do rozpuszczenia, dobrze wymieszać i ostudzić.
Do chłodnej masy dodać mąkę , jajko, sodę oczyszczoną rozpuszczoną w mleku, sól i przyprawę do piernika, ewentualnie bakalie. Ciasto mieszać dużą łyżką. Przełożyć do kamionkowego lub emaliowanego garnka (można również do szklanej miski). Przykryć ściereczką i odstawić w chłodne miejsce na 5 - 6 tygodni.*
Piec 3 - 4 dni przed świętami.
Pieczenie:
Ciasto podzielić na 2 - 3 części, rozwałkować (najlepiej na grubość około pół cm) i piec w blaszce 25/9 cm w temperaturze około 160 - 180º C (zależy od piekarnika) przez około 15 - 20 minut (zależy od grubości placka). Placki ochłodzić.
Ochłodzone placki przełożyć podgrzanymi powidłami śliwkowymi (można je wymieszać z bakaliami, jeżeli nie dodaliśmy do ciasta), przykryć arkuszem papieru i równomiernie obciążyć, odstawić na 3 - 4 dni.
Piernik polać czekoladą lub lukrem (z lukrem dłużej się przechowuje). Udekorować posypką. Ciasto długo zachowuje świeżość, żeby nie wysychał należy go zawinąć w ręcznik kuchenny lub ściereczkę.
* ja wstawiłam do lodówki, ale pomieszczenie powinno mieć tak ok. 12 stopni
Mój zawsze leżakuje przynajmniej 3 miesiące. Uwielbiam piernik
OdpowiedzUsuńSzukam przepisu, ale musi być bez jajek...
OdpowiedzUsuń