Węgierskie Langosze

Na Węgrzech niestety nie byłam, ale próbowałam langosze na Jarmarku Dominikańskim w tym roku. Są to placki na pewno bardzo kaloryczne, ale już jednym można naprawdę się najeść. Chcąc poczuć wspaniały ich smak, przypomnieć sobie świetne tegoroczne wakacje, postanowiłam poszukać przepisu w internecie. Znalazłam jak zawsze kilka różnych, które złączyłam w jeden, który przedstawię Wam poniżej.

Węgierskie Langosze




Składniki (na ok.5 szt.):


  • ok. 30 dag ziemniaków
  • 50 dag mąki zwykłej
  • 30 g drożdży
  • ok. 400 ml mleka
  • 3 łyżki cukru
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżka oleju
  • olej do smażenia 500 ml - 1 l

Dodatki:

oryginalny węgierski langosz: 400 ml śmietany 18 %, 3 ząbki czosnku, ok. 40 dag sera żółtego
inne: cukier puder, dowolny dżem lub konfitura, nutella...

Ugotować ziemniaki w mundurkach, aż będą miękkie. Odcedzić, jak wystygną obrać. Rozgnieść na puree. Do małej miseczki pokruszyć drożdże, wlać ok. 100 ml ciepłego mleka, cukier oraz trochę mąki, by rozczyn miał konsystencję gęstej śmietany. Odstawić, aż podwoi objętość. Do dużej miski wsypać pozostałą mąkę, sól, olej, puree z ziemniaków, wyrośnięty zaczyn i zagnieść stopniowo dodając mleko. Dodawać mleko do uzyskania odpowiedniej gęstości ciasta drożdżowego. Może się okazać, że nie trzeba dodać całego mleka. Zależy to od wilgotności i chłonności mąki. Ciasto wyrabiać ok. 5 minut. 
Oprószyć mąką, przykryć czystą, suchą ściereczką i odstawić do wyrośnięcia.
Wyrośnięte ciasto rozwałkować na ok.1,5 cm i wycinać przy pomocy małego talerzyka lub małej miseczki okrągłe placki. Przykryć, żeby nie wyschły.
Rozgrzać olej na głębokiej, dużej patelni, olej powinien sięgać na wysokość ok. 6 cm. Na gorący olej kłaść po jednym placku. Gdy jedna strona się zarumieni, przewracać na drugą łopatką lub patyczkiem do szaszłyków. Jeśli zrobi się duży bąbel lekko przygnieść go łopatką. Usmażone kłaść na ręcznik papierowy, by odsączyć nadmiar tłuszczu.
Jeśli chcecie spróbować oryginalne, węgierskie langosze to na usmażony placek rozsmarowujemy 0,5 łyżeczki przeciśniętego przez praskę lub startego czosnku, 3 łyżki śmietany i posypujemy startym na drobnych oczkach serem żółtym. Możecie również spróbować inne kombinacje smakowe, jednak wersja z czosnkiem, śmietaną i serem jest przepyszna i ją polecam.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wydrukuj

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...